Kinesiotaping
Kinesiotaping je poměrně nová terapeutická metoda. V ranných 70. letech 20. století ji začal rozvíjet japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. V Evropě a posléze v České republice se však stala známou až po OH 1988 v Souku, kde tuto přwevratnou a vekmi vyhledávanou rehabilitační a regenerační techniku využili a na svých tělech představili první sportovci. Kinesiotaping je v současnosti využíván po celém světe nejen na poli sportovního lékařství, ale jako léčebný prostředek v rehabilitační medicíně, fyzioterapii, pediatrii, ortopedii i medicíně veterinární. Kinesiotaping ve svém konceptu pracuje s elastickou páskou- kinesio tapem, což ve srovnání s klasickým sportovním rigidním tapem, ortézami a bandážemi způsobilo doslova revoluci v terapii chronických i akutních onemocněních pohybového aparátu.
Je-li sval přetížený nadměrnou zátěží, není schopen úzdravy a vznikne zánět. Sval je teplý, oteklý a ztuhlý, což vede k únavě. Prostor mezi kůží a svalem je stlačen a výsledkem je omezení průtoku krve a lymfy. Tlak také drážní receptory bolesti pod kůží, které dají signál mozku a člověk následně ucítí typickou svalovou bolest. Tradiční pevný tape by tyto patologické podmínky ještě zhoršil, protože je vyvinut k fixaci, omezení pohybu v segmentu a tím i průtoku krve a lymfy. Kinesio tape je vyvinut na zcela jiné filozofii- dovoluje volný rozsah pohybu s cílem umožnit svalovému systému těla se samo léčit biomechanicky. Kinesiotaping je tedy způsob léčby založený na tělu vlastních reparačních procesech. Účinnost se projevuje díky aktivaci nervové a oběhové soustavy. Metoda vychází z poznatků kinesiologie, jakožto vědy uznávající význam těla a pohybu při rehabilitaci a běžném životě. Proto je tento funkční taping nazýván „kinesio“ taping. Svaly neslouží jen k pohybu těla, ale také řídí žilní oběh a lymfatický tok, tělesnou teplotu, atd. Z tohoto důvodu jakékoliv selhání správné svalové funkce vyvolá nejrůznější druhy zdravotních obtíží. V důsledku tohoto, kinesiotaping věnuje velkou pozornost významu svalové funkce pro aktivaci tělu vlastních léčebných mechanismů.
kinesiology tape je vyroben z vláken 100% bavlny, která ve svém průřezu obsahují vysoce elastický polymer. TEMTEX kinesio tape je roztažitelný na 140-160% své klidové délky a po uvolnění tahu se vrátí zpět na svůj původní rozměr, což předurčuje kinesio tapu schopnost pracovat v souladu s měkkými tkáněmi. Díky elasticitě, dojde po aplikaci kinesio tapu v protažení tkání ke zvrásnění tapu a tím i kůže. Což je patrné po vrácení segmentu do neutrální pozice. Zvrásněním dojde k nadzvednutí kůže, snížení tlaku, zlepšení toku krve a
lymfy, redukci bolesti. Na rozdíl tedy od klasického pevného tapu umožňuje plný rozsah pohybu, cirkulaci krve a lymfy. Kromě toho navíc aktivuje autoreparační pochody organismu a ulevuje od bolesti. Kinesio tape tak urychluje rekonvalescenci a rehabilitaci, umožňuje brzký návrat do aktivního, sportovního života.
Hlavní účinky kinesiotapu:
- podpora svalů
- zkvalitnění kontrakce oslabených svalů
- redukce únavy přetížených svalů
- snížení možnosti zranění a křečí
- zvýšení rozsahu pohybu
- zmírnění bolesti
- obnovení toku lymfy a krve
- snížení tepla a zánětlivých exsudátů ve tkání
- redukce zánětu a bolesti
- aktivace endogenního analgetického systému
- korekce kloubních problémů
- centrace kloubu díky normalizaci svalového tonu
- zlepšení rozsahu pohybu a snížení bolesti
Nejčastější využití kinesiotapu:
- při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů
- při sportu
- prodlužuje účinky masáže
- vyrovnává nesprávné držení těla
- stabilizuje uvolněné blokády
- aktivuje ozdravné procesy
- zlepšuje průtok krve
- pomáhá při syndromu karpálního tunelu a přetížení extenzorů ruky
- po úrazech, při rekonvalescenci a rehabilitaci
Jedinečné vlastnosti TEMTEX kinesio tapu, které jsou srovnatelné s vlastnostmi lidské kůže, v kombinaci s přesnými aplikacemi kinesiotaping metody poskytují efektivní způsob léčby v terapii chronických i akutních stavů nejen pohybového aparátu.
Hlavní výhodou kinesiotapingu je poměrně jednoduchá aplikace (vyžadující ovšem odbornost terapeuta), rychlost a okamžitá účinnost terapie.
Před vlastní aplikací je třeba místo ničím NEMAZAT, NEKRÉMOVAT případně i OHOLIT, aby byla přilnavost tejpu co nejlepší! Tejpy budou nalepeny několik dní (max 5). Sundat je pak můžete sami.